Świetlica św. Franciszka

swietlica-1

Wszystko zaczęło się od akcji „Zgrane środy”, która ruszyła wiosną 2014 roku. Raz w tygodniu, właśnie w środy, w Kawiarence Parafialnej grupa wolontariuszy organizowała zajęcia rekreacyjno-integracyjne dla dzieci naszej parafii. Szczególne zaproszenie zostało skierowane do dzieci z niezamożnych rodzin. Kiedy okazało się, że gry i zabawy w Kawiarence Parafialnej cieszą się powodzeniem i dają dużo radości dzieciom, zrodziło się pragnienie zorganizowania dla nich czegoś więcej; czegoś, co pozwoliłoby lepiej poznać i przyciągnąć dzieci naszej parafii, szczególnie te, które potrzebują pomocy w nauce czy innego rodzaju wsparcia. Powodzenie wakacyjnej akcji „Lato ze św. Franciszkiem” oraz sygnały od zespołu charytatywnego o zapotrzebowaniu na tego rodzaju dzieło były dodatkowym impulsem. W tym też czasie zwolniły się pomieszczenia zajmowane dotychczas przez przedszkole. Padła więc propozycja – świetlica parafialna. Dzięki wsparciu parafii i ludzi dobrej woli udało się wyremontować i wyposażyć jedno z pomieszczeń. W poniedziałek 6 października 2014 roku Świetlica św. Franciszka została uroczyście otwarta. Pierwotnie Świetlica otwierała swoje podwoje trzy razy w tygodniu i prowadzona była wyłącznie przez wolontariuszy.

swietlica-2

Otwarcie Świetlicy św. Franciszka 6 października 2014 r.

Od września 2015 r. dzieci mogą przebywać w Świetlicy od poniedziałku do piątku w godzinach od 14.00 do 18.00. Opiekę nad nimi sprawuje siostra Paula, franciszkanka, którą wspierają wolontariusze. Dzieci mogą tutaj otrzymać pomoc w nauce i spędzić wspólnie czas na grach i zabawach. W okresie ferii i wakacji organizowane są półkolonie.

Świetlica mieści się w Domu Parafialnym przy ul. Związkowej 20. Przyjmuje dzieci z klas szkoły podstawowej. Rodzice zobowiązani są do przypilnowania dzieci, aby przyniosły podręczniki i zeszyty z zadaniami do odrobienia.

Zajęcia świetlicowe odbywają się przez cały tydzień w godzinach popołudniowych. Przybierają one różnorodne formy dzięki zaangażowaniu wolontariuszy i życzliwości Caritas parafialnej, a także różnych osób, które nas wspomagają. W godzinach 14:00-16:00 odrabiamy lekcje, ok. godz.16:30 mamy podwieczorek, a potem jest czas na zabawy lub wyjścia. Nieraz w soboty organizujemy wycieczki np. do ZOO, kina, innego miasta.

Pobyt w Świetlicy jest bezpłatny; placówka jest dziełem charytatywnym parafii.

Dzięki zajęciom w świetlicy dzieci mogą spokojnie odrobić lekcje, pobawić się wspólnie czy zjeść ciepły posiłek. W czasie zajęć rozwijane są właściwe relacje społeczne i poczucie odpowiedzialności za wspólne dobro. Dzięki pomocy wolontariuszy dzieci rozwijają swoje liczne talenty. Nasze dzieci uczestniczą też w różnych nabożeństwach, angażują się w scholę parafialną, a niektórzy chłopcy są ministrantami.

swietlica-3 swietlica-4 swietlica-5