Przygotowanie

PRZYGOTOWANIE DO SAKRAMENTU MAŁŻEŃSTWA

WYKAZ DOKUMENTÓW:

1. Warto wrócić do niestety zapomnianego już zwyczaju zaręczyn, które zawierano na kilka miesięcy, a czasem nawet na kilka lat przed ślubem.
  2. Dzień i godzinę ślubu można zarezerwować nawet na rok przed samym zawarciem małżeństwa.
  3. Na około 3 miesiące przed planowanym zawarciem sakramentalnego związku małżeńskiego należy umówić się w kancelarii w celu spisania protokołu przedślubnego. Do spisania protokołu wymagane są następujące dokumenty:
    – dowody osobiste narzeczonego i narzeczonej,
    – świadectwa ukończenia religii na poziomie szkoły średniej,
    – świadectwa chrztu z adnotacją o przyjęciu sakramentu bierzmowania (ważne sześć miesięcy),
    – świadectwo bierzmowania – jeżeli brak takiej adnotacji o nim na świadectwie chrztu,
    – w przypadku ślubu konkordatowego – zaświadczenie z Urzędu Stanu Cywilnego (ważne sześć miesięcy),
    – zaświadczenie o udziale w co najmniej trzech naukach przedślubnych,
    – zaświadczenie o uczestnictwie w katechezie przedmałżeńskiej i dniu skupienia dla narzeczonych,
    – zaświadczenie z poradni życia małżeńskiego (o udziale w co najmniej dwóch spotkaniach z miesięcznym odstępem).
  4. Jeżeli narzeczony lub narzeczona mieszkają poza terenem naszej parafii, wtedy przy spisywaniu protokołu przedślubnego otrzymują „Prośbę o wygłoszenie zapowiedzi”, którą zanoszą do kancelarii parafii miejsca swojego zamieszkania. Zgodnie z Kodeksem Prawa Kanonicznego takie zapowiedzi muszą zostać wygłoszone w parafii zamieszkania w trzy niedziele.
  5. Narzeczeni otrzymują także karteczkę do spowiedzi św. na dwie spowiedzi przed zawarciem ślubu. Należy pamiętać, by spowiedzi odbyły się z miesięcznym odstępem i by po każdej spowiedzi poprosić spowiednika o podpis. Przed rozpoczęciem spowiedzi należy przekazać księdzu spowiednikowi, że jest to spowiedź przedślubna.
  6. Zgodnie ze wskazaniami liturgicznymi, w kościele nie można umieszczać żadnych sztucznych kwiatów. Jest możliwe wzbogacenie wystroju wnętrza kościoła na czas uroczystości (dodatkowe kwiaty i świece dekoracyjne); w tym celu należy się skontaktować za pośrednictwem kancelarii parafialnej z wyznaczoną osobą odpowiedzialną.
  7. Podczas uroczystości ślubu mogą być wykonywane utwory muzyczne na instrumentach, które dopuszczają przepisy liturgiczne, może też śpiewać chór bazylikowy; kwestię dodatkowej oprawy muzycznej należy uzgodnić osobiście z Ojcem Proboszczem.
  8. Zasadą ogólnie przyjętą jest, że sakrament małżeństwa przyjmuje się w parafii narzeczonej lub narzeczonego. Gdyby jednak zaistniały warunki wskazujące na potrzebę zawarcia tegoż sakramentu poza własną parafią, wówczas należy uzyskać w parafii macierzystej licencję (zgodę) na ślub w innym kościele.