Schola liturgiczna

SCHOLA LITURGICZNA BAZYLIKI PANEWNICKIEJ

Jest taki czschola-liturgiczna-1as w liturgii Wielkiego Tygodnia, gdy milkną organy. Z ust ceremoniarza słyszymy wtedy komentarz, zachęcający do wspólnego śpiewu, któremu przewodzić będzie Schola Liturgiczna naszej bazyliki. To właśnie ten czas jest głównym punktem działalności grupy miłośników muzyki liturgicznej, wywodzących się z działającej na przełomie lat osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych ubiegłego stulecia grupy oazowej. Z inicjatywy ówczesnego opiekuna Ojca Kleofasa Gródka rozpoczęliśmy wówczas naukę, która trwa do dnia dzisiejszego. Obdarzeni tą odrobiną talentu i jeszcze większym zapałem, zafascynowani śpiewem wielogłosowym a capella, staramy się ciągle podnosić nasze umiejętności, uczyć się nowych pieśni i opracowań.

Po Ojcu Kleofasie Scholę prowadzili: Ojciec Dydak Rycyk, Pan Jarosław Wolanin, obecny dyrygent chóru Filharmonii Śląskiej, a od czterech lat Scholą dyryguje organista Łukasz Kurpas. Jemu właśnie zawdzięczamy wprowadzenie instrumentów do wykonań niektórych pieśni, zwłaszcza kolęd. Także opracowania, aranżacje i melodie wielu utworów są autorstwa Łukasza.

Głównym celem naszej działalności jest śpiew podczas Triduum Paschalnego. Można nas także usłyszeć w innym czasie. Staramy się przygotowywać śpiew kolęd, który stanowi swoistą adorację Bożej Dzieciny. Oprawa muzyczna takich uroczystości jak Śluby Wieczyste oraz Święcenia Kapłańskie jest dla nas dużym przeżyciem i zachętą do wytężonej pracy. Uczestniczymy w nabożeństwach różańcowych, śpiewamy ku czci świętej Cecylii – patronki muzyki sakralnej, włączamy się w modlitwę podczas niektórych Mszy Świętych, zwłaszcza odprawianych w języku łacińskim. Mieliśmy także okazję i przyjemność modlić się naszym śpiewem w innych kościołach w Polsce i za granicą.

schola-liturgiczna-2

Skład zespołu zmieniał się na przełomie lat. Gdyby policzyć wszystkich śpiewających, zebrałby się całkiem liczny chór. Zapraszamy chętnych, jeżeli kogoś interesuje taka forma służby i realizacji swojego talentu. Spotykamy się raz w tygodniu, w niedzielę o godzinie 17:30 w salce muzycznej Wyższego Seminarium Duchownego. Jeżeli trzeba, spotykamy się częściej, wspólnie ustalając termin próby. Kontakt z Dyrygentem: za pośrednictwem maila klawisz45@poczta.onet.pl  lub telefonicznie 605 335 601. Naszym opiekunem – duszpasterzem jest o. Remigiusz Langer OFM

Zapraszamy do wspólnego śpiewu.