17 maja 2020

W poniedziałek, 18 maja, przypada 100. rocznica urodzin św. Jana Pawła II. Z tej okazji Pierwszy Program Telewizji Polskiej oraz Polskie Radio wyemitują godz. 18:00 widowisko muzyczne Santo subito – Prorok naszych czasów, podczas którego zaprezentowane zostaną utwory ważne dla polskiej kultury, przybliżające sylwetkę i nauczanie Papieża Polaka. Widowisko zostało zrealizowane na terenie Sanktuarium św. Jana Pawła II w Łagiewnikach. Ze względu na wciąż aktualne ograniczenia związane z pandemią, nagrania dokonano bez udziału publiczności, a występy części artystów zostały zarejestrowane w ich domach. Serdecznie zachęcamy do oglądania.

W poniedziałek, wtorek i w środę, tego tygodnia, przypadają dni modlitw o urodzaje – tzw. DNI KRZYŻOWE. Po Mszy św. wieczornej modlić się będziemy w tych dniach o błogosławieństwo Boże dla pracujących w rolnictwie, błagać będziemy o dobre urodzaje, pamiętać o tych, którzy w różnych miejscach na ziemi cierpią głód i prosić o błogosławieństwo Boże w każdej ludzkiej pracy.

We wtorek rocznicę urodzin obchodzi ks. abp Wiktor Skworc. Pamiętajmy o nim w modlitwie.

Od piątku, w ramach Mszy św. wieczornej, rozpoczynamy nowennę przed Uroczystością Zesłania Ducha Św.

W przyszłą niedzielę obchodzić będziemy UROCZYSTOŚĆ WNIEBOWSTĄPIENIA PAŃSKIEGO.

Zachęcamy do korzystania z transmisji Mszy św. oraz nabożeństw w Telewizji, w Radiu i w Internecie. Z bazyliki transmitujemy co niedzielę Mszę św. o godz. 12.30.
Od dzisiaj w bazylice, we Mszy św., może uczestniczyć maksymalnie 170 osób. Należy zachować wszystkie zasady dotyczące bezpieczeństwa, stosownego dystansu osób oraz zasłaniania ust i nosa. Przypominamy jednocześnie, że dla osób obawiających się zarażenia, w mocy pozostaje dyspensa Księdza Arcybiskupa. Usilnie zaleca się przyjmowanie komunii świętej na rękę. Znak pokoju przekazujmy przez skinienie głowy.

Odprawiamy dodatkowo w niedzielę Msze św. recytowane o godz. 15.00 i 17.30.
Adoracja Najświętszego Sakramentu trwa przez całą dobę – odbywa się w tzw. kaplicy fatimskiej
z zachowaniem wszelkich środków bezpieczeństwa.

Ksiądz Arcybiskup, w zarządzeniu z 16 maja, przywraca możliwość przyjęcia Sakramentu Pokuty i Pojednania, ale w specjalnych warunkach z zachowaniem obowiązujących norm sanitarnych. W bazylice istnieje taka możliwość, w kaplicy adoracji pod chorem, w wyznaczonych godzinach z pewnymi ograniczeniami. Ze względu na utrudnienia, prosimy wiernych spoza naszej parafii, aby upominali się o spowiedź w swoich kościołach parafialnych.

Z tyłu bazyliki można nabyć najnowszy numer Gościa Niedzielnego.

Dziękujemy za złożone ofiary w bazylice oraz wpłacane na konta parafialne i klasztorne, co pozwala nam zadbać o bieżące utrzymanie bazyliki i klasztoru. W każdą niedzielę o 12:30 odprawiamy Mszę świętą w intencji wszystkich darczyńców. Bardzo dziękujemy za nadsyłane Intencje mszalne, które odprawiamy na bieżąco.

Bezpośrednio po błogosławieństwie odśpiewamy wspólnie suplikacje, prosząc o ustanie pandemii oraz
o potrzebny deszcz i dobre urodzaje. W tych samych intencjach codziennie o 20:30 odmawiajmy różaniec. Przypomnieniem i zachętą do wspólnej modlitwy jest głos dzwonów bazylikowych codziennie o godz. 20.15.
WSZYSTKIM, ŻYCZYMY PO FRANCISZKAŃSKU POKOJU I DOBRA!