26 kwietnia 2020

Nadal prosimy o pozostanie w domu i zachęcamy do korzystania z transmisji Mszy św. oraz nabożeństw
w Telewizji, w Radiu i w Internecie oraz przyjmowania Komunii duchowej. Z naszej bazyliki transmitujemy co niedzielę Mszę św. o godz. 12.30. Dyspensa od obowiązku uczestnictwa w niedzielnej Mszy św. obowiązuje aż do odwołania.

Rozpoczynamy Ogólnopolski Tydzień Biblijny. Zachęcamy Wszystkich Parafian do codziennej lektury choćby krótkiego fragmentu Pisma świętego, połączonego z krótkim rozważaniem.

Przypominamy, że zgodnie z zasadą wskazaną przez władzę państwową – 1 osoba na 15 m2 – w bazylice na Mszy św. może być obecnych maksymalnie 115 osób. Należy zachować wszystkie zasady dotyczące bezpieczeństwa, stosownego dystansu osób oraz zasłania ust i nosa, za wyjątkiem momentu przyjmowania Komunii św. Prosimy o ścisłe przestrzeganie tych zaleceń. Komunia św. w czasie trwania pandemii udzielana jest na rękę. Niestety, z uwagi na sytuację epidemiologiczną, nadal nie ma okazji do tradycyjnie przeżywanej spowiedzi.
Od 26 kwietnia, odprawiamy dodatkowo w niedzielę Msze św. recytowane o godz. 15.00 i 17.30.

Adoracja Najświętszego Sakramentu trwa przez całą dobę – odbywa się w tzw. kaplicy fatimskiej
z zachowaniem wszelkich środków bezpieczeństwa.

W tym roku uroczystość NMP Królowej Polski obchodzona będzie w sobotę 2 maja. Msze święte w tym dniu odprawiamy w bazylice według porządku dnia zwykłego.

Mszę świętą w intencji Ojczyzny z okazji Święta Narodowego 3 Maja odprawimy 3 maja br. o godz. 11.00.

Zgodnie z zarządzeniem Metropolity Katowickiego, w związku z trwającym stanem epidemii, nie będą celebrowane w tym roku osobne nabożeństwa majowe. LITANIĘ LORETAŃSKĄ odmawiać będziemy
w bazylice w tygodniu po Mszach świętych odprawianych o godz. 9.00, 12.00 i 18.30.
Nie będzie też Mszy św. i nabożeństw odprawianych przy Grocie Lourdzkiej. Intencje przejęte na 10.30 przy grocie będą odprawiane w bazylice o godz. 11.00.

Z tyłu bazyliki można nabyć najnowszy numer Gościa Niedzielnego.

Bardzo dziękujemy wszystkim osobom, które złożyły ofiarę na cele kultu religijnego, wpłacając ją na konto parafialne lub klasztorne, które można znaleźć na stronie internetowej parafii. Wobec faktu celebrowania Eucharystii z ograniczoną ilością wiernych jest to cenna inicjatywa, pozwalającą nam zadbać o bieżące utrzymanie bazyliki i klasztoru. W każdą niedzielę o 12:30 odprawiamy Mszę świętą w intencji wszystkich darczyńców. Bardzo dziękujemy za nadesłane Intencje mszalne, które odprawiamy na bieżąco.

Bezpośrednio po błogosławieństwie odśpiewamy wspólnie suplikacje, prosząc o ustanie pandemii oraz
o upragniony deszcz. W tych samych intencjach codziennie o 20:30 odmawiajmy różaniec. Przypomnieniem
i zachętą do wspólnej modlitwy jest głos dzwonów bazylikowych codziennie o godz. 20.15.
WSZYSTKIM, ŻYCZYMY PO FRANCISZKAŃSKU POKOJU I DOBRA!