29 marzec 2020

Rozpoczynamy drugą część okresu Wielkiego Postu, która ma charakter pasyjny. Począwszy od V Niedzieli Wielkiego Postu aż do końca Liturgii Męki Pańskiej w Wielki Piątek zachowujemy zwyczaj zasłaniania krzyży.

Zachęcamy do korzystania z transmisji Mszy św. oraz nabożeństw w Telewizji, w Radiu i w Internecie oraz Komunii duchowej. Z naszej bazyliki będzie transmitowana przez Internet Msza św. w niedzielę
o godz. 12.30 i Gorzkie Żale o godz. 15.30 oraz w piątek Droga Krzyżowa o 16.30.

Codziennie, o godz. 20.15 dzwony naszej bazyliki wzywają do wspólnej modlitwy różańcowej o godz. 20.30 z prośbą o ustanie pandemii.

Na mocy zarządzenia Metropolity Katowickiego z dnia 25.03.2020 roku:

• Nasza bazylika pozostaje otwarta do indywidualnej modlitwy codziennie od godz. 6.00 do 18.30.
  • Adoracja Najświętszego Sakramentu jest kontynuowana przez całą dobę – odbywa się w tzw. kaplicy fatimskiej z zachowaniem wszelkich środków bezpieczeństwa oraz limitu do 5 osób.
  • Msze święte w tygodniu i w niedziele odprawiamy bez udziału wiernych – wszystkie intencje będą odprawione tak jak zostały przyjęte.
  • Nie ma możliwości skorzystania z sakramentu pokuty w zwyczajnej formie (spowiedź konfesjonale). Zawsze, ilekroć istnieje poważna racja i nie ma sposobności wyspowiadania się, wtedy dla usposobienia duszy do stanu łaski, wierny „jest obowiązany wzbudzić akt żalu doskonałego, który zawiera w sobie zamiar wyspowiadania się jak najszybciej” (w obecnej sytuacji po ustaniu niebezpieczeństwa pandemii i zakomunikowaniu tego nowym zarządzeniem Arcybiskupa Katowickiego).
  • Dyspensa Księdza Arcybiskupa od obowiązku uczestnictwa w niedzielnej Eucharystii obowiązuje do odwołania.
  • Triduum Paschalne celebrowane będzie bez udziału wiernych.

Za tydzień przeżywać będziemy Niedzielę Palmową.

Prosimy o solidarność z osobami starszymi i potrzebującymi np. przez pomoc w zakupach. Osoby samotne, w podeszłym wieku i niepełnosprawne, które nie są w stanie uzyskać pomocy mogą zwrócić się telefonicznie do parafii.

Bardzo dziękujemy wszystkim osobom, które złożyły ofiarę na cele kultu religijnego, wpłacając ją na konto parafialne, które można znaleźć na stronie internetowej naszej parafii. Wobec faktu celebrowania Eucharystii bez udziału wiernych jest to cenna inicjatywa, która pozwalającą nam zadbać o bieżące utrzymanie bazyliki i klasztoru.