31 maja 2020

Dziś obchodzimy UROCZYSTOŚĆ ZESŁANIA DUCHA ŚWIETEGO. Za publiczne odmówienie hymnu: „Przybądź Duchu Stworzycielu” i spełnienie zwykłych warunków odpustu, możemy dziś uzyskać odpust zupełny.

Dziś pielgrzymka mężczyzn i młodzieńców do MB Piekarskiej. Ks. abp W. Skworc zaprasza do uczestnictwa duchowego w pielgrzymce poprzez transmisję telewizyjną, która zostanie przeprowadzona z bazyliki piekarskiej od godziny 13.00.

Zapraszamy na NABOŻEŃSTWO MAJOWE ku NMP dzisiaj w bazylice o godz. 16.00.

Nabożeństwa czerwcowe do NSPJ odprawiamy od poniedziałku w tygodniu o godz. 18:00 a w niedzielę o godz. 16:00.
Zapraszamy również od poniedziałku na modlitwę różańcową codziennie po Mszy św. o godz. 9.00.

Od poniedziałku rozpoczyna się Okres Zwykły roku liturgicznego.
W poniedziałek przypada ŚWIĘTO NMP MATKI KOŚCIOŁA. Porządek Mszy św. jak w dzień powszedni – dodatkowa Msza św. o godz. 17.00. O godz. 12:00 Msza św. z udziałem miejscowej wspólnoty FZŚ oraz kolejna pierwsza Komunia dzieci. KANCELARIA W TYM DNIU BĘDZIE NIECZYNNA.

W tym tygodniu przypada I czwartek, I piątek i I sobota miesiąca. W bazylice istnieje możliwość skorzystania
z sakramentu spowiedzi w kaplicy pod chorem, w godz. od 9.30 do 12.00 i od 15.00 do 18.30 z zachowaniem obowiązujących norm sanitarnych.

W Czwartek przypada święto Jezusa Chrystusa Najwyższego Kapłana. Msza św. w intencji o nowe powołania
z udziałem dzieci wczesno komunijnych i ich rodziców zostanie odprawiona o godz. 18.30. Zapraszamy wszystkich wiernych do wspólnej modlitwy o nowe powołania i za powołanych.

W przyszłą niedzielę przypada uroczystość Najświętszej Trójcy, która kończy okres spowiedzi i Komunii św. wielkanocnej.

NAUKI PRZEDŚLUBNE, według wcześniejszych zapisów, będą się w środę, w czwartek i w piątek o godz. 20:00
w Domu Paraf. DZIEŃ SKUPIENIA dla narzeczonych odbędzie się w przyszłą niedzielę w Domu Paraf. o godz. 15.00.

Zgodnie z najnowszym zarządzeniem Ks. Arcybiskupa, zniesiono ograniczenia co do ilości uczestników liturgii. Jednocześnie utrzymano w mocy obowiązek noszenia maseczek w obiektach zamkniętych. Z dniem 6 czerwca br. odwołana zostaje ogólna dyspensa od obowiązku uczestnictwa w niedzielnej Mszy św. Zgodnie z przepisami prawa kościelnego „wierni są zobowiązani do uczestnictwa w Eucharystii w niedzielę i dni nakazane, chyba, że są usprawiedliwieni dla ważnego powodu, np. choroba, pielęgnacja niemowląt (por. KKK 2180, 2181, 2182.). W obecnej sytuacji utrzymuje się dyspensę dla osób w podeszłym wieku, osób z objawami infekcji oraz tych, którzy czują obawę przed zarażeniem. Wiernych, którzy z uzasadnionej racji nie mogą uczestniczyć w niedzielnej Eucharystii, zachęcamy do korzystania z transmisji w mediach oraz do stosowania praktyki Komunii św. duchowej. Nadal usilnie zaleca się przyjmowanie Komunii św. na rękę. Znak pokoju przekazujmy przez skinienie głowy.

Dodatkowe Msze św. recytowane o godz. 15.00 i 17.30 będą odprawiane w bazylice do niedzieli 7 czerwca.
Adoracja Najświętszego Sakramentu trwa przez całą dobę i odbywa się w tzw. kaplicy fatimskiej.

Zostają przywrócone odwiedziny chorych parafian i seniorów z posługą sakramentalną z zastosowaniem wszystkich aktualnie obowiązujących zasad. W czerwcu odwiedziny chorych odbywać się będą tylko na życzenie rodziny. Prosimy o zgłaszanie chorych na furcie.

Zgodnie z zarządzeniem Księdza Arcybiskupa, z dnia 4 maja br., aby „uroczystości wczesnej i pierwszej Komunii św. zostały zorganizowane w najbliższym czasie dla pojedynczych lub kilku rodzin, tak by zachować obowiązujące zasady sanitarne”, prosimy niezdecydowanych rodziców o zgłaszanie się do katechetów celem ustalania terminów, tak by nie przeciągać Komunii św. poza okres wakacyjny.

Z tyłu bazyliki można nabyć najnowszy numer Gościa Niedzielnego.

Dziękujemy za złożone ofiary w bazylice oraz wpłacane na konta parafialne i klasztorne, na cele funkcjonowania klasztoru i parafii. Zapewniamy o naszej modlitwie w Waszej intencji.

WSZYSTKIM, ŻYCZYMY PO FRANCISZKAŃSKU POKOJU I DOBRA!