Msze Święte

Porządek Mszy Świętych

Spowiedź

Więcej szczegółów

Pętla indukcyjna

Ważna wiadomość dla osób z wadą słuchu.

Bazylika panewnicka, posiada tzw. pętlę indukcyjną.

Osoby z aparatem słuchowym siadając w rzędzie po lewej stronie kościoła, po przełączeniu aparatu słuchowego na cewkę telefoniczną T, będą słyszeć wszystko bez szumów i zakłóceń.

Parafia Św. Ludwika Króla i Wniebowzięcia NMP

Parafia Św. Ludwika Króla i Wniebowzięcia NMP

WNMP

WnieboWNMP1wzięcie Najświętszej Maryi Panny

W 1954 roku panewnicka świątynia i parafia otrzymały drugie wezwanie – Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny.

Dogmat o Wniebowzięciu Najświętszej Maryi Panny został ogłoszony przez papieża Piusa XII stosunkowo niedawno – 1 listopada 1950 r. W Konstytucji Apostolskiej Munificentissmus Deus czytamy, że „Niepokalana Matka Boga, Maryja zawsze Dziewica, po zakończeniu ziemskiego życia z duszą i ciałem została wzięta do chwały niebieskiej” (Breviarium fidei VI, 105).

Ogłoszenie dogmatu stanowiło oficjalne potwierdzenie nauki, która była żywa zarówno w tradycji Wschodu, jaki i Zachodu. Wynikała ona z przekonania, że Pan Jezus nie pozostawił ciała swojej Matki na ziemi, ale uczynił je podobnym do swego w chwili zmartwychwstania i zabrał do nieba. Wiadomo z całą pewnością, że święto ku czci tej tajemnicy obchodzone było w Rzymie już w VII w., choć lokalnie celebrowano je już wcześniej – nawet w V wieku.

 


Scenę Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny znajdziemy w ołtarzu Matki Boskiej Częstochowskiej, znajdującym się w przedłużeniu prawej nawy bocznej.