Bieżące sprawy

Świadek do bierzmowania – kto nim może być?

Wybór świadka bierzmowania

1. Wyboru dokonuje kandydat albo jego rodzice (opiekunowie).
  2. Wypada, aby był nim chrzestny –  w ten sposób jaśniej zaznacza się związek między chrztem a bierzmowaniem, a funkcje i obowiązki chrzestnego mogą być spełnione w sposób bardziej skuteczny.
  3. Nie wyklucza się jednak możliwości wybrania osobnego świadka bierzmowania.
  4. Nie może być nim rodzic. UWAGA Po konsultacji w gronie duszpasterskim stwierdzamy, że pomimo naszego niedopatrzenia, które niektórych z państwa wprowadziło w błąd, nie możemy zgodzić się aby rodzic był świadkiem. Tak mówi prawo kanoniczne. Zgadzając się aby był nim rodzic zgadzamy się na kolejną nieprawidłowość, której chcemy uniknąć. Jako alternatywę proponujemy 3 rozwiązania:
    1. Prosimy o znalezienie innej osoby na świadka z grona najbliższych.

2. W przypadku braku kandydatów na świadków ze strony najbliższych, niech kandydat poprosi swojego animatora z grupy czy katechetę.
    3. W przypadku braku kandydatów na świadków ze strony najbliższych, a także braku decyzji o poproszenie animatora czy katechety, świadkiem na bierzmowaniu będzie jeden z kapłanów, który celebrować będzie Mszę podczas bierzmowania.

Przymioty świadka:

1. Jest dojrzały i gotowy spełnienia tego zadania.
  2. Należy do Kościoła katolickiego i przyjął trzy sakramenty wtajemniczenia chrześcijańskiego: chrzest, bierzmowanie i Eucharystię.
  3. Jest duchowo przygotowany do tej funkcji.
  4. Prowadzi życie zgodne z wiarą i odpowiadające funkcji, jaką ma pełnić.
  5. Nie ma kanonicznej przeszkody do pełnienia czynności świadka bierzmowania.

Zadania świadka:

1. Przygotowuje kandydata do przyjęcia sakramentu.
  2. Przedstawia bierzmowanego szafarzowi sakramentu do namaszczenia krzyżmem.
  3. Pomaga w wiernym wypełnianiu przyrzeczeń  złożonych na chrzcie, zgodnie z natchnieniami Ducha Świętego, którego otrzymali.
  4. Troszczy się, ażeby bierzmowany postępował jak prawdziwy świadek Chrystusa i wiernie wypełniał obowiązki związane z tym sakramentem.