Ekosong

Już od ponad ćwierć wieku na panewnickiej kalwarii odbywa się rokrocznie Festiwal Piosenki Ekologicznej i Religijnej EKOSONG.

W grudniu 1989 r. w bazylice odprawione zostało nabożeństwo ekologiczne. Genezy tego wydarzenia należy upatrywać w dwóch faktach. Jednym z nich było ogłoszenie św. Franciszka patronem ekologów, a drugi – to wzrastająca świadomość zagrożeń związanych z zanieczyszczeniem środowiska naturalnego, szczególnie w takich regionach jak Śląsk.  Modlitwa o czystość przyrody – bo taka intencja towarzyszyła temu nabożeństwu – stała się inspiracją do stworzenia czegoś większego: połączenia franciszkańskiej radości i propagowania idei ochrony przyrody w duchu św. Franciszka, patrona ekologów.

Tak narodził się EKOSONG – Festiwal Piosenki Ekologicznej. Jego współtwórcą, gorącym propagatorem  i wieloletnim jurorem części konkursowej był nieżyjący już o. Gaudenty Kustusz OFM. W 1990 r. pełnił funkcję rektora Wyższego Seminarium Duchownego Franciszkanów w Panewnikach. W sobotnie popołudnie 23 czerwca 1990 r. bracia klerycy pod jego kierownictwem zorganizowali pierwszy Festiwal Piosenki Ekologicznej. Ze względu na niesprzyjającą aurę festiwal odbył się w bazylice, a nie – jak planowano – na kalwarii. Miał on bardzo skromną formę i trwał tylko kilka godzin.

W następnych latach dzieło festiwalowe rozwijało się. Oprócz uczestników konkursu piosenki ekologicznej na scenie festiwalowej pojawiali się znani artyści, m.in. Krzysztof Krawczyk, Antonina Krzysztoń, Ewa Bem, Eleni , grupy „Pod Budą”, „Gang Marcela”, „Skaldowie”, „Czerwone Gitary, „De Mono”, „Raz… Dwa… Trzy”, „Wolna Grupa Bukowina”, „Trebunie Tutki”, „Nasza Basia Kochana”, „Voo Voo”, „Krywań”, , „2+1”, „Lombard”, , „BRAThANKI”, „VOX”, „Stare Dobre Małżeństwo”, a wśród prowadzących – Krzysztof Ibisz, Katarzyna Dowbor, Marcin Michrowski, Beata Plaza. Od 2010 r. można było usłyszeć także muzykę religijną w wykonaniu takich gwiazd jak „2 Tm 2,3”, „Trzecia Godzina Dnia”, „Deus Meus”, „Przylądek Dobrej Nadziei”.

Zmieniały się terminy festiwalu: przez kilka lat był to ostatni weekend czerwca, w innym okresie wrzesień; bywało, że EKOSONG połączony był z obchodami odpustu parafialnego w sierpniu. Zmieniał się czas trwania imprezy – od jednego do trzech dni. Zmieniali się prowadzący, wykonawcy, publiczność. Dochodziły nowe elementy i atrakcje, nowe pomysły, nowi współtwórcy i współpracownicy… Nie zmieniło się jedno: IDEA.

ekosong

Obecnie EKOSONG jest świętem rodzinnym przeżywanym w duchu franciszkańskiej radości. Jest wydarzeniem, które uwrażliwia na problemy ochrony środowiska i uczy szacunku do otaczającej przyrody, a jednocześnie jest imprezą kulturalną, dostarczającą wielu doznań artystycznych i rozrywki.

Więcej o EKOSONGU:

www.ekosong.panewniki.pl