Parafialny zespół charytatywny

PARAFIALNY ZESPÓŁ CARITAS

Przy naszej ppomoc-charytatywnaarafii funkcjonuje od wielu lat zespół charytatywny powołany przez śp. proboszcza o. Justyna Widucha. W 2000 r. proboszcz o. Henryk Dąbek rozszerzył zespół o punkt informacyjno-charytatywny. Orędzie Miłosierdzia Bożego podjęte przez poprzedników kontynuowane jest przez obecnego proboszcza o. Alana Ruska. Zespół poprzez swoją działalność niesie pomoc na różnych płaszczyznach, zaspokajając chociaż w minimalnym stopniu potrzeby osób zwracających się o nią, a są to ludzie starsi, samotni, bezdomni a przede wszystkim rodziny będące w bardzo trudnej sytuacji materialnej. Trzeba szczególnej wrażliwości, aby dostrzec człowieka, który wraz z utratą pracy, dachu nad głową, możliwości godnego utrzymania rodziny czy wykształcenia dzieci doznaje poczucia opuszczenia, zagubienia w życiu i braku nadziei na lepsze jutro. “Wyobraźnia miłosierdzia”- to rola jaką pełni Parafialny Zespół Caritas. Istnienie i funkcjonowanie zespołu jest możliwe dzięki zaangażowaniu naszych parafian i ludzi dobrej woli, którzy włączają się w różne akcje charytatywne, m.in. zasilają parafialny “bank żywności”, biorą czynny udział w akcjach Caritas „Tak, POMAGAM” i „Plecak pełen uśmiechów” oraz w parafialnych kiermaszach charytatywnych, za co Zespół Caritas serdecznie dziękuje.

dzialania-charytatywne

Wolontariusze punktu informacyjno-charytatywnego pełnią dyżury w każdy wtorek w godzinach 17:00-19:00 w Domu Parafialnym.

Oprócz wydawania żywności, udzielania informacji, wsparcia psychologicznego i moralnego, zespół opiekuje się Kawiarenką Parafialną i organizuje kolonie dla dzieci.

Duszpasterz odpowiedzialny: o. Alan Rusek ofm.

KUCHNIA DLA UBOGICH W PANEWNIKACH.

Zrodził się pomysł, by w Jubileuszowym Roku Miłosierdzia zbudować w Panewnikach kuchnię dla ubogich, nie tylko wydającą posiłki, ale również posiadającą zaplecze dające możliwość wykąpania się, zmiany ubrania i skorzystania z pomocy pielęgniarskiej lub lekarskiej. Byłoby to rzeczywistą odpowiedzią na właściwe odczytywanie przez nas znaków czasu i wyjściem na peryferie, gdzie najwięcej jest ubogich i potrzebujących. Mamy „zielone światło” od ojca prowincjała, by zająć się realizacją tego dzieła. Z tyłu, za Aulą św. Franciszka, jest miejsce, gdzie można dostawić niski budynek, w którym prowadzona byłaby kompleksowa działalność charytatywna – szeroko rozumiana pomoc dla ubogich. Jest to dzieło, które pięknie wpisuje się w charyzmat franciszkański, zwłaszcza że rodzi się ono w Jubileuszowym Roku Miłosierdzia. Bardzo Was proszę o modlitwę w tej intencji, a jeśli ktoś mógłby wesprzeć to dzieło materialnie, to proszę o ofiary na konto parafii – w tytule przelewu proszę wpisać „kuchnia dla ubogich”.

o. Alan  – proboszcz

charytatywnie