Początki Franciszkanów w Polsce

Początki Franciszkanów w Polsce:

Z dziejów Zakonu Braci Mniejszych w Polsce

poczatki-franciszkanow-1

Pierwsi franciszkanie pojawili się w Polsce w pierwszej połowie XIII wieku, dziesięć lat po śmierci św. Franciszka z Asyżu (zm. w 1226 r.). Zakonnicy przybyli przez Niemcy i Czechy do Wrocławia, a następnie do Krakowa. Od XVII wieku franciszkanie byli obecni także na Górze św. Anny.

poczatki-franciszkanow-2

W okresie reformacji klasztory franciszkańskie ulegały likwidacji, by w trakcie kontrreformacyjnego ruchu ponownie się zawiązać. Edykt o sekularyzacji był powodem rozwiązania zakonu w roku 1810. Swą działalność franciszkanie wznowili dopiero w 1887 roku.

herb-zakonu-braci-mniejszych

Herb Zakonu Braci Mniejszych