Wczesna Komunia Święta

Zapisy 2023/2024

Zapisy dzieci do Wczesnej Komunii Świętej odbędą się 18 września br., w godzinach od 18.00 do 19.00 w Domu Parafialnym na II piętrze.

Informacje ogólne

• Zapisy dzieci do wczesnej Komunii Świętej odbywają się na początku września o wyznaczonej godzinie w domu parafialnym.
  • Data i godzina zapisów do Wczesnej Komunii Świętej jest podawana w ogłoszeniach parafialnych.
  • Zapisane mogą zostać dzieci, które ukończyły pięć lat.
  • Formacja trwa dwa lata: rok przed Komunią świętą i rok po niej.
  • Katechezy odbywają się raz w tygodniu w salce parafialnej w wyznaczonym dniu i o wyznaczonej godzinie. Dzieci regularnie uczestniczą w katechezach wraz z rodzicami, w miarę możliwości z obydwojgiem rodziców.
  • W pierwsze piątki miesiąca uczestniczymy wspólnie we Mszy Świętej o 17:00.
  • Jeśli dziecko było ochrzczone w innej parafii niż ta, w której pragnie się przystąpić do pierwszej Komunii świętej, wymagana jest metryka chrztu świętego.
  • Jeśli ktoś przynależy do innej parafii, niż ta, w której pragnie się przystąpić do pierwszej Komunii świętej, wymagana jest zgoda ks. Proboszcza swojej parafii na komunię dziecka poza własną parafią.
  • Dni skupienia dla rodziców – kwartalne.
  • Jeżeli by dziecko, przygotowujące się do wczesnej Komunii Świętej, nie wykazywało odpowiedniej dojrzałości, to o dopuszczeniu do Komunii Świętej decyduje, w porozumieniu z Proboszczem, osoba prowadząca katechezę.
  • Dzień wczesnej Komunii świętej przypada w ostatnią niedzielę kwietnia.
  • Wszystkie dzieci przystępują do Komunii świętej w jednakowych strojach, które rodzice wypożyczają w domu parafialnym:
    • dziewczynki w białych albach ze złotym emblematem IHS pośrodku i żółtym sznurem, obuwie białe. Na głowach wianki mirtowe
    • chłopcy w białych garniturach i białych koszulach, oraz zawiązanych białych aksamitkach (muszkach), obuwie białe. Marynarka ze złotym emblematem IHS na lewej piersi. Do lewej klapy marynarki przypięta wiązanka z mirtu (gałązki mirtu związane w maleńki bukiet).
    • Biała świeca (najlepiej ze chrztu dziecka), przybrana jest białą kokardą i mirtem.
  • Po popołudniowym nabożeństwie majowym, w dniu Wczesnej Komunii świętej, zostają poświęcone różańce, Cudowne Medaliki Matki Bożej na łańcuszku, książeczki do nabożeństw, pamiątki komunijne.
  • Wszystkie dzieci wraz z rodzinami przeżywają „Biały Tydzień” codziennie uczestnicząc we Mszy świętej, ubrane na biało, jak w dzień pierwszej Komunii świętej.
  • Uczestniczą także we Mszach świętych i procesjach na „Boże Ciało” i przez całą Oktawę „Bożego Ciała”, ubrane na biało w strojach komunijnych. Podobnie i na Mszy świętej z racji odpustu parafialnego.
  • Dzieci wraz z rodzinami odprawiają Nowennę „dziewięciu pierwszych piątków miesiąca”, wedle prośby i obietnicy Serca Pana Jezusa, przez uprzednią comiesięczną spowiedź, a w pierwszy piątek każdego miesiąca uczestnictwo we Mszy świętej.
  • Pierwsza rocznica wczesnej Komunii Świętej obchodzona jest uroczyście, na którą dzieci przychodzą ubrane na biało, jeśli można to w strojach komunijnych.