Msze Święte

Porządek Mszy Świętych

Spowiedź

Więcej szczegółów

Pętla indukcyjna

Ważna wiadomość dla osób z wadą słuchu.

Bazylika panewnicka, posiada tzw. pętlę indukcyjną.

Osoby z aparatem słuchowym siadając w rzędzie po lewej stronie kościoła, po przełączeniu aparatu słuchowego na cewkę telefoniczną T, będą słyszeć wszystko bez szumów i zakłóceń.

Parafia Św. Ludwika Króla i Wniebowzięcia NMP

Parafia Św. Ludwika Króla i Wniebowzięcia NMP

Polecamy

Niniejsza zakładka poświęcona jest promocji dobrej książki. Promujemy tutaj nowości wydawnicze, oraz dzieła szczególnie cenne, których tematyka związana jest z kolejnymi wspomnieniami, świętami i uroczystościami roku liturgicznego, oraz aktualnymi problemami społecznymi. Wszystkie proponowane książki są dostępne w Bibliotece, istnieje więc możliwość ich wypożyczenia.

ZACHĘCAMY DO LEKTURY!


autor: Ks. Jhistoria-filozofii-po-goralskuózef Tischner
tytuł: „Historia filozofii po góralsku”
opis: To znakomita lektura zarówno dla tych, którzy poszukują rozrywki, jak i dla tych, którzy chcą się czegoś dowiedzieć o filozofii, i to w zupełnie nieszablonowy sposób. Książka stała się inspiracją dla artystów Chorzowskiego Teatru Rozrywki, którzy jej treść przełożyli na język sceny, tworząc najnowszy spektakl pt.:”HISTORIA FILOZOFII PO GÓRALSKU wg ks. prof. Józefa Tischnera”.

 

 

 


autor: Josh McDowell
tytuł: „Fundamenty wiary : jak przekazywać wiarę młodym w rodzinie i Kościele”
opis: W swojej najnowszej książce Josh McDowell przedstawia narzędzia, dzięki którym możemy wzmocnić fundamenty wiary naszych dzieci tak, aby miała ona widoczny wpływ na ich życie. Proponuje rodzinom i wspólnotom kościelnym apologetykę opartą o więzi, czyli poświadczoną dowodami obronę wiary i biblijne wskazówki, jak wiara powinna wpływać na nasze więzi z innymi. Fundamenty wiary prezentują czytelny plan ugruntowania młodych w więzi z Chrystusem, pomagają odnajdywać w niej odpowiedź na kluczowe życiowe pytania: Kim jestem? Dlaczego jestem tutaj? Dokąd zmierzam? Josh McDowell podróżuje po całym świecie, poruszając problemy, z którymi boryka się współczesna młodzież. Przemawiał do ponad siedmiu milionów ludzi w 107 krajach, na ponad 700 uczelniach. Jest autorem lub współautorem ponad 100 książek.

 


rodzina-i-biblia

autor: Josh McDowell
tytuł: „Rodzina i Biblia: rozważania na każdy dzień”
opis: Rodzina i Biblia Josha McDowella zachęca do sięgnięcia wprost do źródła. 365 fragmentów z Pisma Świętego wraz z interpretującym je rozważaniem pomogą wam odkrywać codziennie, co Bóg mówi przez swoje Słowo waszej rodzinie. Rozpocznij fascynującą przygodę z Biblią – wzmacniaj fundamenty wiary swoich dzieci!

Te Rozważania na każdy dzień roku stanowią jedną z wielu książek programu Fundamenty Wiary. Celem tego programu jest pomóc rodzicom budować więzi z dziećmi i dzięki tym więziom przekazywać im wiarę, tak aby wychować całe pokolenie gorliwych wyznawców Chrystusa, którzy wiedzą w co wierzą, dlaczego w to wierzą i żyją zgodnie z tym.


bog-i-ludzkie-pytania

autor: Andre Frossard

tytuł: „Bóg i ludzkie pytania”
opis: Autor otrzymał od uczniów klasy maturalnej, dziewcząt i chłopców, ponad dwa tysiące często powtarzających sie pytań, na które udzielił odpowiedzi, zaczerpniętych z własnego doświadczenia wiary.
Aby go nie oskarżono, że jest głuchy na zarzuty, zwrócił największą uwagę na wyraźne i ukryte argumenty swoich rozmówców.
W konsekwencji wszystkie odpowiedzi z wyjątkiem pierwszej i trzeciej zaczynają się krótkim, ale lojalnym przedstawieniem w cudzysłowie zarzutów, które wypływają z samego pytania. Potem autor używa zwrotu „A jednak”. Sięga tu do Pisma Świętego po teksty, które wydają się zaprzeczać zarzutowi. Odpowiedź właściwa przychodzi na końcu. Trzy części każdego małego rozdziału są wyraźnie oddzielone, aby uniknąć wielkiego pomieszania. Prawie wszystkie pytania autor traktuje w ten sam sposób, gdyż pragnie okazać się jak najbardziej „otwartym”.

 


czlowiek-i-jego-pytaniaautor: Andre Frossard
tytuł: „Człowiek i jego pytania”
opis: Przeciętny wiek uczniów szkół maturalnych, których wypowiedzi dały początek tej książce, to okres wielkich wzruszeń, określonych jako sentymentalne. Jest to także czas, w których duch, nie skrępowany jeszcze obowiązkami i odpowiedzialnością wynikającą z życia społecznego, pyta o samego siebie i o sens egzystencji. Czyni to z przenikliwością, jaką wkrótce przytępią troski i niepokoje codziennego życia. W Książce „Bóg i ludzkie pytania” autor dał na zaniepokojenie tego metafizycznego wieku odpowiedzi zaczerpnięte z wiary. Tutaj okazuje się on nieco bardziej przyziemny. Z myślą o uczniach, którzy zaszczycili go swoimi pytaniami, usiłuje on wprowadzić moralna naukę ze swego długiego i niekiedy okrutnego doświadczenia świata.
Nauka ta zaś opiera się na dwóch słowach: kochać lub nie kochać…


wrocic-do-rajuautor: Kevin M. Ranaghan
tytuł: „Wrócić do raju… i znów umieć ze sobą rozmawiać: 7 kroków do odnowienia komunikacji”
opis: Wrócić do raju… i znowu umieć ze sobą rozmawiać” to rewelacyjna w swej prostocie i trafności książka o komunikacji. Autor w sposób bardzo przystępny wyjaśnia, co znaczy komunikować się i nawiązywać relację. Robi to na podstawie kilku biblijnych tekstów, które pokazują, w jaki sposób sam Bóg uczy nas pokonywać istniejące w naszych wzajemnych relacjach bariery komunikacyjne.
Idealna komunikacja – zarówno z Bogiem, jak i z drugim człowiekiem – istniała w raju. Wychodząc od tego idealnego obrazu, autor krok po kroku pokazuje czytelnikowi, co stało się z tym ideałem, a jednocześnie podaje konkretne wskazówki (7 kroków), jak do niego wrócić, jak znowu umieć naprawdę rozmawiać – z drugim człowiekiem i z Bogiem.

 


pogodzic-sie-z-samym-sobaautor: Kathryn J. Hermes fsp
tutuł: „Pogodzić się z samym sobą : 15 kroków do duchowego uzdrowienia”
opis: To książka dla każdego, kto tęskni za uzdrowieniem swego ducha i uporządkowaniem swego życia. Pustka, załamanie, niespełnienie, samotność, bolesne wspomnienia, stres, choroba, trudności finansowe, brak zgody i porozumienia w rodzinie, kryzysy wiary, trudności w relacjach międzyludzkich i wiele innych problemów – któż się z nimi nie zmaga? Siostra Kathryn J. Hermes ze Zgromadzenia Córek Świętego Pawła, autorka książek na temat depresji, modlitwy i duchowości w swojej pięknej książce prowadzi czytelnika krok po kroku, z wielką dyskrecją, kompetencją i delikatnością, do poznania samego siebie, pogodzenia się z sobą i uzdrowienia duchowego, aby móc z odwagą, spokojem i pogodą ducha stawiać czoło swojej codzienności.

 


trafiona-przez-piorunautor: Gloria Polo
tytuł: „Trafiona przez piorun. Stałam u bram piekła i nieba : osobiste świadectwo pani dr Glorii Polo”
opis: Jeśli ktoś z Was wątpi lub sądzi, jakoby Bóg nie istniał i że życie po śmierci to dobry materiał dla filmowców, lub jeśli ktoś uważa, jakoby ze śmiercią wszystko się kończyło, niech przeczyta ten tekst, dokładnie: od początku do końca. Wasze zdanie, choćby nie wiem jak sceptyczne, z pewnością się zmieni.
Tekst traktuje o dobrze udokumentowanym zdarzeniu z 1995 roku.
Gloria Polo jest Kolumbijką, dentystką. Wskutek uderzenia pioruna była tak poważnie ranna, że przez kilka dni znajdowała się w śpiączce. Przy życiu podtrzymywały ją szpitalne urządzenia medyczne. Gdyby je wyłączono, umarłaby. Opiekujący się nią lekarze spisali ją na straty i chcieli odłączyć aparaturę. Jednak jej siostra, która też jest lekarzem, domagała się, by podtrzymywać ją przy życiu. Podczas śpiączki Gloria Polo znajdowała się po drugiej stronie rzeczywistości, w zaświatach. Potem wróciła do życia, by złożyć świadectwo tym, którzy nie potrafią uwierzyć. Przyniosła stamtąd ważne orędzie. Najlepiej sami je przeczytajcie, spisane bezpośrednio z jej ust.
Podczas mistycznego przeżycia, Gloria mogła zajrzeć do swej Księgi życia. Doświadczenie to wstrząsnęło nią. Na polecenie Pana stała się głosem wołającym na pustyni wiary obecnych czasów.
Istotą jej orędzia jest niezmierzona Miłość Boga do ludzi i wielkie Miłosierdzie. Wypowiada się więc na ten sam temat, co Benedykt XVI w encyklice Deus Caritas est – „Bóg jest miłością”.
Bóg stale daje nam dowody, dlaczego mimo to zaprzeczamy Jego istnieniu?

 


olsnieniaautor: ks. Mieczysław Maliński
tytuł: „Olśnienia”
opis: Ks. M. Maliński po studiach w Krakowie, Lublinie, Rzymie skoncentrował się na mówieniu i pisaniu o podstawowych problemach człowieka. Jego oryginalność to współczesny sposób myślenia i współczesny język, dzięki któremu najtrudniejsze sprawy, jakie przedstawia, są dla wszystkich zrozumiałe. Niemniej zaskakuje nas swoim widzeniem człowieka, społeczeństwa, Kościoła, religii, Boga. Szokuje nas ukazywaniem spraw na pozór znanych, a naprawdę nierozumianych. Podaje nową wizję naszego, a przecież nieznanego świata. Stąd nieustanna popularność jego prelekcji, kazań, rekolekcji, jak również książek.
„Olśnienia” – to kolejna pozycja, która uświadamia nam nieodkryte siły drzemiące w nas, jak również odsłania ukryte prawdy tkwiące w Ewangelii.

 


nie-boj-sieautor: ks. Mieczysław Maliński
tytuł: „Nie bój się”
opis: Ta książka zawiera krótkie rozważania o człowieku, świecie i Bogu, o pracy, odpoczynku i świętowaniu, o miłości i niemiłości, o życiu i śmierci. Nie przypadkiem jej głównym motywem jest wolność i odwaga, bo nasze nowe czasy szczególnie tego potrzebują.

 

 

 

 


rozwazania-na-piaskuautor: Alessandro Pronzato
tytuł: „Rozważania na piasku”
opis: Ta najbardziej znana książka Alessandro Pronzato jest imponującą podróżniczo-duchową relacją z pielgrzymki Autora na Saharę, do grobu brata Karola de Foucauld w Tamanrasset. Zawiera cykl refleksji na tematy dziś bardzo aktualne: pustynia jako początek istnienia, kontemplacja jako źródło działania, milczenie jako gleba dla słowa, uwielbienie, bezinteresowność i odrzucenie jako obszar Bożej obecności oraz pójście w poszukiwaniu mistycznego sensu pustyni śladem jej pokornego mieszkańca, brata Karola…

 

 

 

 


autor: Josemaria Escriva
tytuł: „Kuźnia”
opis: „Kuźnia” jest książką pełną ognia, której lektura i medytacja może zaprowadzić wiele dusz do kuźni miłości Bożej i rozpalić je pragnieniem świętości i apostolstwa.
Krok po kroku towarzyszy duszy w jej drodze do świętości, od chwili, kiedy postrzega światło chrześcijańskiego powołania, aż do chwili, kiedy życie ziemskie otwiera się na wieczność.