3 maj 2020

Dziś Niedziela Dobrego Pasterza. Jest to szczególny dzień modlitw za powołanych i o nowe powołania kapłańskie, misyjne i zakonne. W czwartek, przypada I czwartek miesiąca, Msza św. o nowe powołania i za powołanych będzie odprawiona o godz. 18.30.

Obchody liturgiczne tygodnia:
o poniedziałek – wspomnienie św. Floriana, męczennika, patrona archidiecezji,
o środa – Święto Świętych Apostołów Filipa i Jakuba,
o piątek – Uroczystość św. Stanisława, biskupa i męczennika, głównego patrona Polski.
Zachęcamy do korzystania z transmisji Mszy św. oraz nabożeństw w Telewizji, w Radiu i w Internecie oraz przyjmowania Komunii duchowej. Z naszej bazyliki transmitujemy co niedzielę Mszę św. o godz. 12.30.
Dyspensa od obowiązku uczestnictwa w niedzielnej Mszy św. obowiązuje aż do odwołania.
W bazylice na Mszy św. może być obecnych maksymalnie 115 osób. Należy zachować wszystkie zasady dotyczące bezpieczeństwa, stosownego dystansu osób oraz zasłaniania ust i nosa, za wyjątkiem momentu przyjmowania Komunii św. Prosimy o ścisłe przestrzeganie tych zaleceń. Komunia św. w czasie trwania pandemii udzielana jest na rękę. Niestety, z uwagi na sytuację epidemiologiczną, nadal nie ma okazji do tradycyjnie przeżywanej spowiedzi.
Odprawiamy dodatkowo w niedzielę Msze św. recytowane o godz. 15.00 i 17.30.

Adoracja Najświętszego Sakramentu trwa przez całą dobę – odbywa się w tzw. kaplicy fatimskiej
z zachowaniem wszelkich środków bezpieczeństwa.

Zgodnie z zarządzeniem Metropolity Katowickiego, w związku z trwającym stanem epidemii, nie są celebrowane w tym roku osobne nabożeństwa majowe. LITANIĘ LORETAŃSKĄ odmawiamy w bazylice
w tygodniu po Mszach świętych odprawianych o godz. 9.00, 12.00 i 18.30.
Nie ma też Mszy św. i nabożeństw odprawianych przy Grocie Lourdzkiej. Intencje przejęte na 10.30 przy grocie jest odprawiane w bazylice o godz. 11.00.

Z tyłu bazyliki można nabyć najnowszy numer Gościa Niedzielnego.

Na stronie Internetowej parafii znajduje się list – SŁOWO RADY STAŁEJ KONFERENCJI EPISKOPATU POLSKI „Pokój tobie, Polsko!” (św. Jan Paweł II, 1983) – zachęcamy do zapoznania się z jego treścią.

Bardzo dziękujemy wszystkim osobom, które złożyły ofiarę na cele kultu religijnego, wpłacając ją na konto parafialne lub klasztorne, które można znaleźć na stronie internetowej parafii. Wobec faktu celebrowania Eucharystii z ograniczoną ilością wiernych jest to cenna inicjatywa, pozwalającą nam zadbać o bieżące utrzymanie bazyliki i klasztoru. W każdą niedzielę o 12:30 odprawiamy Mszę świętą w intencji wszystkich darczyńców. Bardzo dziękujemy za nadesłane Intencje mszalne, które odprawiamy na bieżąco.

Bezpośrednio po błogosławieństwie odśpiewamy wspólnie suplikacje, prosząc o ustanie pandemii oraz
o potrzebny deszcz. W tych samych intencjach codziennie o 20:30 odmawiajmy różaniec. Przypomnieniem
i zachętą do wspólnej modlitwy jest głos dzwonów bazylikowych codziennie o godz. 20.15.
WSZYSTKIM, ŻYCZYMY PO FRANCISZKAŃSKU POKOJU I DOBRA!